شیرینی کلمپه نوعی شیرینی سنتی است، که به عنوان معروف ترین سوغات کرمان در کنار کماچ و پسته شناخته می شود. کلمپه در قدیم به روش سنتی توسط زنان کرمانی و با استفاده از روغن محلی و خرما پخته می‌شده است. امروزه در ساخت کلمپه از قالب‌های متنوع استفاده می‌کنند و در انواع مختلف گردویی، کنجدی، پسته‌ای و لقمه‌ای تولید می‌شود. و این نوع شیرینی را به دلیل خشک بودنش می توانید برای مدت طولانی در ظروف بسته نگهداری کنید.

خرما در شیرینی کلمپه سرشار از مواد معدنی است که می‌تواند برای بسیاری از مشکلات سلامتی مفید باشد. و هم‌چنین منبعی غنی از پتاسیم است که خطر سکته‌ی مغزی و دیگر بیماری‌های مرتبط با قلب را کاهش می دهد.خرما در کلمپه به خاطر غنی بودن از فیبرهای رژیمی، یکی از مفیدترین خوراکی‌هایی است که به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. و تعداد باکتری‌های سالم را افزایش می‌دهد که به حرکت نرم‌ تر روده‌ها و احساس سلامتی کلی بیشتر در بدن منجر می‌شود.

گردو در این نوع شیرینی دارای چربی های سالم است و منیزیم و فیبر موجود در گردو به سلامت عروق خونی کمک کرده و فشار خون بالا را کاهش می دهند. و دارای مقادیر بالای آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های مزمن و سرماخوردگی را کاهش می دهدو باعث جوان سازی پوست صورت می شود. و به تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز کمک کرده و خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر را کاهش می دهند.

زیره در کلمپه مقدار زیادی ویتامین A، ویتامین C، آهن و اسانس‌های دیگر دارد. این ویتامین‌ها و مواد معدنی به شیوه‌های گوناگونی به بدن کمک می‌کنند و در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارند و ویتامین C زیره یک آنتی‌اکسیدان قوی است که فعالیت‌های گلبول‌های سفید خون را تحریک کرده و با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند. دانه‌های زیره  در این شیرینی جذب مواد مغذی را در بدن افزایش می‌دهند.  و در نهایت سرعت متابولیک را بالا برده و به این ترتیب سوخت‌وساز سالم بدن را حفظ می‌کند.